Дейност 4, поддейност 4.1 Обучение в друга физическа среда по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран от Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз
Днес, 14.11.2024 г., учениците от VIII „а“ клас на Иновативна Професионална гимназия по техника и лека промишленост, гр. Попово, специалност „Графичен дизайн“, ръководени от инж. Десислава Игнатова, проведоха съвместен урок по учебния предмет „РПП Дизайн“ в Тракийски университет, гр. Ст. Загора, факултет „Техника и технологии“, гр. Ямбол на тема: „Контраст, движение, бяло пространство. Създаване на модна графика“. Урок д руга физическа среда бе проведен и с ученици от VIII „б“ и IX „б“ клас, специалност „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил“, ръководени от Димитринка Стойкова и Веска Василева в Тракийски университет, гр. Ст. Загора, факултет „Техника и технологии“, гр. Ямбол на тема: „Създаване на модна графика и българска шевица“.
Проф. д-р инж. Златинка Казлачева, заместник–ректор на ФТТ, гр. Ямбол представи възможностите за работа с приложения с изкуствен интелект за създаване на модна графика. Приложението позволява, чрез създаването на схематична рисунка, която се задава на таблет или телефон да се получат красиви модни скици с различни ефекти – акварел, графика и др. То може да бъде неотменен помощник в работата, както на графични, така и на модни дизайнери. По интересен и увлекателен начин учениците усвоиха нови знания за възможностите, които им дават съвременните технологии при създаването на проекти за шевици, разгледаха и етнографската изложба на традиционни носии и предмети от бита, което им послужи за вдъхновение при създаването на шевици и облекла с елементи от българския национален костюм. Бъдещите дизайнери и техните ръководители Димитринка Стойкова, Веска Василева и инж. Десислава Игнатова се запознаха и с материално-техническата база, както и с възможностите за реализация след завършване на висше образование. Обучението бе иновативно, полезно и интересно. То даде възможност на учениците да излязат извън рамките на традиционния учебния час и да постигнат разнообразие в образователния процес. Акцентът бе върху връзката теория – практика, или „Учене чрез правене“, което ще допринесе за повишаване мотивацията и ще позволи развиване на нови умения и компетентности.
ИНЖ. ДЕСИСЛАВА ИГНАТОВА
СТАРШИ УЧИТЕЛ, ТЕОРЕТИЧНО ОБУЧЕНИЕ